İlham Veren Öğretmen

Bu Konferans Niçin Gerekli ve Önemli?

Lise birinci sınıftaydım. Sekizinci sınıfa giden kardeşimle beraber tek odalı bir evde okuma mücadelesi veriyorduk. Hava soğuktu, kar yağıyordu. Tek yakacağımız olan tezek cuma günü bitmişti. Babam iki çuval tezeği köyden pazartesi günü gönderecekti. Üşümemek için yorganın altına girip ders çalışmaya başladık. Kardeşim soğuktan titriyordu. Pazartesiye kadar nasıl dayanabilirdik ki bu kuru ayaza…

Yatsı ezanı okunurken kapının zili çaldı. Bu saatte kim gelirdi ki bize? Kapıyı korkarak açtım. Okul müdürü ve öğretmenim karşımda duruyordu: “Alişan yavrum, iki delikanlı okumak için uğraşıyorsunuz. Aklıma düştünüz. Yakacağınız var mı diye sormaya geldik.”

İçim ısınmıştı. Öğretmenimin getirip yaktığı sobaya attığı odunlarla değil, şefkatle bakan gözleriyle ısıtmıştım. Sobayla beraber içimdeki okuma hevesi de tutuşmuştu ve ben öğretmen oldum,
Anladım ki yüreğine “Merhaba!” diyebildiğimiz bir öğrencinin beynine de “Merhaba!” diyebiliriz.
Anladım ki sevgisiz zekâ kupkuru kalıyor.

Bu konferans öğretmenlerimizin, öğrencilerin beynine çalış komutu vermeden önce yüreğini ısıtmasının ve ona ilham vermesinin önemini vurgulaması amacıyla gerekli ve önemlidir.

Konferansta Neler Var?

Konferans iki bölümden oluşur. Birinci bölümde öğretmenlerin yüreğine “Merhaba!” denir. İlk beş dakikada katılımcıların bazılarında bulunabilecek olumsuz duyguları silinir ve “Beş dakika sonra çıkış serbest.” denir. (Bugüne kadar yapılan 1500 konferansın sadece birinde çıkanların olduğu görülmüştür.)
Öğretmenlerin orada zorunlu olarak değil de, gönüllü olarak katılımı sağlandıktan sonra, mesleğe ve öğretmenliğin pratikteki uygulamalarına dair örnekler bazen esprili, bazen duygusal, bazen de düşündürücü bir tarzda paylaşılır. Öğretmen konferans boyunca kendisini, yaptığı işin önemini, toplumsal yapımızın tasarımında ve geleceğimizin şekillenmesinde yetiştirdiği öğrencilerin rolünü çok net görür. Bu arada iletişimi güçlendirici, derslerin anlaşılmasını kolaylaştırıcı, öğrenciyi öğrenmeye heveslendirici bilgiler paylaşılır.

İşte o bilgilerden bazıları:

Öğretmen insan sanatkârıdır.
Öğretmen ilham verdiği sürece başarılıdır.
Dünkü güneşle bugünkü çamaşırlar kurutulmuyor.
Öğretmen taze ve güncel kalabilmelidir.
Yüreğini ısıtamadığımız bir öğrencinin beynini eğitmek mümkün mü?
Öğretmenin yüreği bir bahçe, öğrenciler de çok kaliteli tomurcuklardır. Öğretmen her tomurcuğu alıp sevgi bahçesi olan yüreğine diken ve onları ilgiyle, bilgiyle ve sevgiyle sulayan bir bahçıvandır. Toprağın altından üstüne çıkmadan toprağın altında kalarak çürüyüp giden bir tomurcuk gibi; okul yüzü görmeden kapasitesi heba olup giden birçok çocuk var.
Öğretmen öğrencisinin potansiyelini açığa çıkaran ve onu değerlendiren bir sanatkârdır.
Konferans bittiğinde öğretmen stresten uzaklaşmış, boş vermişlikten ve nemelazımcılıktan kurtulmuş, öz değerini yükseltmiş, kendini öğrencilerine, mesleğine ve eğitime adamış olarak öğrencilerine ilham vermeye koşar.

Konferansta Neler Yok?

Bugün geçerliliği kalmadığı için tedavülden kalkmış bilgiler yok.
Masaya oturup önündeki kâğıttaki bilgileri monoton bir şekilde okuyan konuşmacı yok.
Esnemek, uyuklamak, sıkılmak yok.
Herkesin bilip tekrarladığı slogan türü laflar yok.
İnsanların hayatında boşa geçirilmiş iki saati yok.

Konferansa Katılan Öğretmenlerde Nasıl Değişiklikler Olur?

Öğretmenler yüreğine dokunacakları öğrencilerin sayısını artırmak için çaba gösterirler.
Kendilerini memleketimizin manevi mimarları olarak görmeye başlarlar.
Hiçbir sokak çocuğu kalmayacak şekilde daha çok çocukla ilgilenmeye başlarlar.
Daha çok cevheri açığa çıkarmak için çalışırlar.
Kendini güncelleme ve tazelemeye özen gösterirler.

Bu Konferans Olmazsa Ne Olur?

Hiçbir şey olmaz. Her şey olduğu gibi devam eder.
Hapishanelere düşen insan sayısı artmaya devam eder.

Konferans süresi iki buçuk saattir.